Trybunał a Trybunał

„Zaledwie dwa miesiące temu media szeroko informowały o dwóch innych przypadkach zastosowania kary porządkowej aresztu. Najpierw Europejski Trybunał Praw Człowieka przyznał Adamowi Słomce ponad 60 tys. złotych zadośćuczynienia za 2 tygodnie aresztu nałożone na niego przez Sąd Okręgowy w Warszawie za wykrzykiwanie “hańba” podczas ogłoszenia wyroku w sprawie członków WRON. Stosowanie kary aresztu do celów porządkowych zostało przez Trybunał surowo skrytykowane. Kilka dni później Sąd Rejonowy w Tczewie ukarał 4 dniami aresztu 69-letniego mężczyznę za użycie na sali rozpraw tabaki.

Docierające do opinii publicznej informacje o stosowaniu w takich przypadkach kar porządkowych w formie pozbawienia wolności wzmacniają hipotezę o tym, że areszt jest przez polskich sędziów orzekany lekką ręką, najczęściej w stosunku do osób, które są podejrzewane o popełnienie przestępstwa. W ciągu ostatnich lat liczba wniosków prokuratury o areszt tymczasowy stale rośnie. W 2017 roku było ich prawie 19 tysięcy, czyli o 37% więcej niż w roku 2015. Sędziowie nie podchodzą do nich jednak bardziej krytycznie. Stale uwzględnianych jest ponad 90% wniosków prokuratury o pozbawienie wolności osoby nieskazane. W efekcie, przy stale spadających wskaźnikach przestępczości, liczba osób przebywających w aresztach śledczych w Polsce w ciągu ostatnich 3 lat wzrosła o 80%.”

źródło: https://courtwatch.pl/blog/2019/02/11/areszt-lekka-reka/

 


 

Nie zmienia to faktu, że takie wypowiedzi mogą być ścigane jako zniesławienie sądu. Pokazuje to wczorajszy wyrok Trybunału w Strasburgu. Katarzyna Ł. była zaangażowana w dwa postępowania cywilne przed szczecińskim SR, w którym złożyła pisma procesowe, zarzucając, że sąd podjął błędną decyzję o wszczęciu egzekucji, choć nie było do tego podstaw. Napisała jednak, że decyzja sądu nie była przypadkowa, ale wynikła „z przestępczej działalności grupy osób działającej w celu zastraszenia, grożenia i wyłudzenia pieniędzy od jej rodziny”. Prokuratura oskarżyła ją o zniesławienie sądu, w efekcie została skazana na 700 zł grzywny.
Trybunał wskazał, że słowa Katarzyny Ł. były skierowane przeciwko wymiarowi sprawiedliwości, który musi być obdarzany szacunkiem.”
blog partnerski sklepu
Updated: 8 listopada 2019 — 08:54

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *