unieważnienie a odfrankowienie kredytów we frankach vs. bezumowne korzystanie z kapitału

„Zaciągnęliśmy kredyt w wysokości 400 tysięcy zł, spłaciliśmy 230 tysięcy, a na dzień dzisiejszy mamy 520 tysięcy do spłacenia. W przypadku unieważnienia zostanie 180 tysięcy do spłaty, w przypadku odfrankowienia 250 tysięcy zł – mówiła 3 października Justyna Dziubak, komentując orzeczenie TSUE.”

i wcześniej

„Jak informuje prawo.pl, stanowisko RPO będzie bardzo istotne, „bo Raiffeisen Bank poinformował kredytobiorców, że w przypadku unieważnienia umowy zażąda od nich 477 tys. zł za bezumowne korzystanie z kapitału przez 11 lat, 321 tys. zł odsetek z tego tytułu, a ponadto zagroził im pozbawieniem mieszkania”. ”

źródło:

https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/wyrok-w-sprawie-panstwa-dziubakow-raiffeisen-bank-hce-800-tys-zl/3xsxq9g

po aktualizacji:

Bez wynagrodzenia za korzystanie z kapitału

W piątek opublikowano też w internecie stanowisko Rzecznika Finansowego. Oświadczył on, że po unieważnieniu przez sąd umowy kredytu frankowego żądanie przez bank „wynagrodzenia za korzystanie z kapitału” i odsetek za opóźnienie jest sprzeczne z celami Dyrektywy 93/13 i udzielonej konsumentowi na jej podstawie ochronie, nie znajduje też oparcia w przepisach krajowych. Również UOKiK uważa, że bank nie ma prawa do żądania wynagrodzenia za korzystanie z kapitału w przypadku unieważnienia umowy kredytu frankowego.

Informacje te zostały przekazane, by przedstawić tzw. istotny pogląd w sprawie z powództwa państwa Dziubaków przeciwko Raiffeisen Bank International AG.”

źródło:

https://businessinsider.com.pl/finanse/wyrok-ws-dziubakow-kontra-raiffeisen-bank-uniewaznienie-kredytu-frankowego-styczen/rqkjczq

Updated: 3 stycznia 2020 — 15:14

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *