„Sprzedawca pozywa Allegro o czyn nieuczciwej konkurencji i przegrywa – omawiamy wyrok w tej sprawie”

Po wyroku SO w Poznaniu

„Kryterium trafności jest zatem uzależnione od zachowania klientów – mogłoby się wydarzyć, że na serwisie istniałyby dwie bliźniacze oferty sprzedaży ale w rankingu któraś mogłaby być niżej od drugiej – klienci bowiem z jakieś przyczyny częściej wybierają jedną z nich. Ponadto w serwisie Allegro nie istnieją żadne narzędzia niezbędne do faworyzowania niektórych użytkowników czy cofania licznika odwiedzin.

Co do zarzutu blokowania konta to zdaniem pozwanego również nigdy nie było to bezpodstawne. Drugi ze świadków dodał, że sklep prowadzony przez pozwanego również poddawany jest algorytmowi „trafność”. Gdyby był on wadliwy czy niekorzystny to również na platformę wpłynąłby negatywnie.”

źródło:
https://centrumsprzedawcy.pl/sprzedawca-pozywa-allegro-o-czyn-nieuczciwej-konkurencji-i-przegrywa-omawiamy-wyrok-w-tej-sprawie/

na białym koniu przyjeżdża jednak rycerz Prezes UOKiK z imponującym stanem gotówki wg oświadczenia majątkowego:

Co robiło Allegro?

Po pierwsze, spółka mogła wykorzystywać informacje na temat funkcjonowania platformy, w tym dotyczące algorytmu trafności, niedostępne dla pozostałych sprzedawców, do lepszego pozycjonowania i wyświetlania własnych ofert w wynikach wyszukiwania według kryterium trafności. Po drugie, niektóre funkcje sprzedażowe lub promocyjne były dostępne tylko dla Oficjalnego Sklepu Allegro, a pozostali sprzedawcy nie mieli możliwości ich używania. Przykładem mogło być podpowiadanie wyszukiwanej frazy. Kiedy konsument wpisywał nazwę produktu w wyszukiwarce, otrzymywał automatyczną podpowiedź kierującą do Oficjalnego Sklepu Allegro. Właściciel platformy miał też możliwość wyłącznego korzystania ze specjalnych banerów promocyjnych, które zwiększały ruch jego własnych ofert na platformie.


– Działania Allegro mogły niekorzystnie wpływać na sytuację konkurencyjną niezależnych sklepów internetowych, których produkty mogły być mniej widoczne na platformie w porównaniu do własnych ofert Allegro. W konsekwencji, produkty niezależnych sprzedawców mogły być rzadziej wybierane przez kupujących – mówi prezes Marek Niechciał.

Dlaczego mogło to być niedozwolone?

Zgodnie z prawem antymonopolowym zabronione jest nadużywanie pozycji dominującej. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorcy, który ma znaczną przewagę nad swoimi konkurentami, wolno mniej. Niektóre zachowania dozwolone dla mniejszych przedsiębiorców stają się niedozwolone dla przedsiębiorców posiadających tzw. pozycję dominującą. W przypadku Allegro takim działaniem może być faworyzowanie własnego sklepu w stosunku do innych sprzedawców. Podobne sprawy prowadziły lub prowadzą organy antymonopolowe na całym świecie. Przykładem może być decyzja Komisji Europejskiej, która uznała, że Google nadużywał swojej pozycji na rynku wyszukiwarek internetowych poprzez promowanie innych oferowanych przez siebie produktów. Kara nałożona na koncern wyniosła 2,4 mld euro. KE oraz kilka innych krajów prowadzi obecnie podobne postępowania dotyczące podwójnej roli spółki Amazon.

źródło:
https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=16013

a zaczęło się od:

„Przeszukanie w Allegro (…)

Przeszukanie w siedzibie przedsiębiorcy to narzędzie stosowane w sytuacjach, kiedy zachodzi podejrzenie, że dany podmiot posiada dowody, które mogą być istotne w sprawie. Może być prowadzone wyłącznie po uzyskaniu przez UOKiK zgody sądu. Podczas przeszukania przedsiębiorca ma obowiązek wpuścić kontrolujących do budynków i lokali, a także udostępnić dokumenty oraz nośniki danych. Prowadzone jest zwykle w asyście policji. W tym roku urząd dwukrotnie skorzystał z  tej możliwości zebrania materiałów. „

https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=13330

a wcześniej być może od

„PETYCJA DO GRUPY ALLEGRO Sp. z o.o.

W SPRAWIE USUNIĘCIA USTAWIENIA PARAMETRU TRAFNOŚĆ JAKO DOMYŚLNEJ METODY SORTOWANIA WYNIKÓW WYSZUKIWARKI PORTALU ALLEGRO.PL”

https://www.petycjeonline.com/petycja_do_grupy_allegro_sp_z_oo_w_sprawie_parametru_trafno

Blog partnerski sklepu
Updated: 5 stycznia 2020 — 21:44

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *