różnica między lub a albo

UWAGA ! Od analizowania tego przypadku może rozboleć głowa :). Najłatwiej rozrysować to sobie na kartce !

Nie w każdej sytuacji te 2 wyrazy oznaczają to samo. Moim zdaniem sprawa przedstawia się następująco:

Przykład: Szef mówi do pracowników: uważajcie bo jak będzie nie po mojej myśli to będą zwolnienia. Robimy stanowisko pracy. Na jednym takim stanowisku pracy pracować będzie:

przypadek 1. kobieta i mężczyzna. Tu sprawa jest prosta. Pracować będą 2 osoby łącznie (jednocześnie). Nie ma innej opcji -> i to koniunkcja – łączenie jeżeli ma być kobieta i mężczyzna to znaczy że będą pracować na stanowisku wspólnie!

przypadek 2. kobieta lub mężczyzna. Możliwe opcje: tylko kobieta, tylko mężczyzna, kobieta i mężczyzna razem – jednocześnie.  (Kogo miałby zwolnić w momencie jeżeli pracują jednocześnie? Kobietę? Mężczyznę?)

przypadek 3. (albo) kobieta albo mężczyzna. Możliwe opcje: tylko kobieta, tylko mężczyzna.

Nie ma mianowicie czegoś takiego jak „lub kobieta lub mężczyzna”

Zapraszam również do lektury następującego cytatu:

„Artykuł 174 PostSądAdmU jest najbardziej kontrowersyjnym przepisem, który zwłaszcza w pkt 1 nie przystaje do sądowej kontroli działalności administracji publicznej. W większości spraw pełnomocnicy piszą, podobnie jak stanowi przepis: „zarzucam naruszenie art. 21 ust. 1 PDOFizU przez błędną wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie”. To nie jest to samo, wprawdzie jeden z moich uczonych kolegów twierdzi, że następstwem błędnej wykładni jest niewłaściwe zastosowanie, ale od lat orzecznicy SN i kontynuujący tę linię orzecznicy NSA twierdzą – są to dwa odrębne sposoby naruszenia prawa materialnego. Zamiast słowa „lub” powinno być „albo”. Są to dwie odrębne podstawy, z pierwszą mamy do czynienia wtedy, gdy źle się rozumie treść przepisu, z drugą gdy nie zastosowano tego przepisu, który należało zastosować.” 2 różne podstawy = używamy „albo”.

(cytat pochodzi z tej tej strony)

więcej z logiki matematycznej:

koniunkcja, alternatywa, negacja, implikacja, równoważność

CDN…

 

więcej tutaj:

„Lub” to tzw. funktor alternatywy nierozłącznej.” http://pozaprawem.wordpress.com/2007/11/23/troche-logiki-i-czlowiek-sie-gubi/

blog partnerski sklepu
Updated: 26 kwietnia 2021 — 15:36

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *