Leczy/ nie leczy. Unia Europejska :) leki a suplementy diety

Komentarz w sprawie przepisów unijnych

W tym miejscu konsumenci i dystrybutorzy ColDeKi oczekiwaliby zapewne porad „Na co stosować?”. Kolejno także „W jakich dawkach?”. Najlepiej zaś zapewnienia „Co leczy?”.
Niestety Przyjaciele… ColDeKa to tylko jedzenie, więc niczego nie leczy. Niewolno jej „stosować”, ani „zażywać”. Prawo unijne pozwala ją wyłącznie spożywać. Nie „zażywać” – zapamiętajcie to sobie. Nie ma mowy o żadnych „dawkach”. Wolno mówić jedynie o porcjach. Inaczej kara.
Z nowym rokiem należy uświadamiać Was w jakiej znajdujecie się rzeczywistości. Otóż, aby wszystko było jasne:
oświadczenia, które stwierdzają lub choćby tylko sugerują lub dają do zrozumienia, że istnieje związek pomiędzy suplementami diety, a zdrowiem są zabronione i podlegają karze.

również oświadczenia, które sugerują, że niespożycie określonych suplementów mogłoby mieć wpływ na zdrowie – są zabronione i podlegają karze

Wyjątek od tych zakazów stanowią tylko oświadczenia zdrowotne odnoszące się do poszczególnych substancji, pod warunkiem że cytowane są dosłownie z ich brzmieniem w Rejestrze:
http://ec.europa.eu/food/safety/labelling_nutrition/claims/register/public/?event=register.home – do którego zresztą nawet nie ma swobodnego dostępu i który nie jest w pełni tłumaczony.

To bardzo ciekawe prawo, w którym ta sama witamina D , nawet nabyta przez wytwórcę produktu w tej samej hurtowni(!), ale zarejestrowana w dawce 4000 IU przez firmę farmaceutyczną i w takiej dawce zażywana przez klienta apteki – leczy całe spektrum chorób… natomiast już zarejestrowana przez nas w porcji 2000 IU (większej nam UE zarejestrować nie pozwoli) nie to, że niczego nie leczy… Ona nie ma w ogóle żadnego wpływu na zdrowie!

Co więcej… Jeśliby o zgrozo nabywca naszej witaminy D spożył (bo zażyć nie może) porcję 2x większą, niż RWS, czyli nie 2000 IU, lecz 4000 IU to… niestety to, co spożył nie stanie się dawką i na pewno go z niczego nie uleczy. 2000 IU witaminy D to bowiem wg. Komisji Europejskiej „żywność” z wszystkimi tego wyżej wskazanymi konsekwencjami. Natomiast 4000 IU dokładnie tej samej substancji tak samo nawet zapakowanej, to lek na całą listę wskazanych przez WHO chorób. Oczywiście zalecenie przyjmowania 2x 2000 IU w suplemencie jest karane drakońskimi grzywnami, podobnie jak „oświadczanie” że witamina D cokolwiek leczy…
To wolno tylko temu, kto ją zarejestrował jako lek… Czyli w praktyce podmiotowi przynależącemu do sektora farmaceutycznego.

Jakkolwiek brzmi to absurdalnie – takie mamy obecnie prawo. Pokazujemy Wam je na tym, bardzo konkretnym przykładzie, abyście nie naciskali na nas z oczekiwaniami łamania go. Kiedy był czas zbierania podpisów pod projektem referendum, które mogło ten absurd zatrzymać – społeczeństwa Europy odwróciły oczy. Swobodny dostęp do informacji o witaminach, minerałach, ziołach i wszelkich naturalnych substancjach leczących – został im więc odebrany. Jest tylko kwestią czasu, kiedy odebrany zostanie nam także dostęp do samych substancji…
Pozostaje tylko współczuć pracownikom urzędów takich, jak Sanepid, którym przyszło wdrażać to prawo i prześladować nas już teraz za „oświadczenia zdrowotne”, „dawki”, „zażywanie”. „preparaty”. „leczenie”, „wywieranie wpływu”, „przynoszenie ulgi” i dziesiątki innych zabronionych słów i a nawet „sugestii”.
Nie zgadzacie się z tym? Możecie, ale prawa trzeba przestrzegać.
Tak więc przyszedł czas samoedukacji. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową takie słowo jak shiitake i jeszcze kilkadziesiąt innych słów Drodzy Przyjaciele.”

źródło:

http://www.colway.pl/informacje/newsy/169-ogromne-zmiany-w-skladzie-coldeki

Updated: 25 maja 2017 — 09:46

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *